KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17187027
*
nr 1718 7027
Margareta Adelborg
(1918-2012), Sverige
Oljemålning, Margareta Adelborg (1918-2012), komposition. Signerad, daterad 1988-93, "Stenarna - tala". Olja på duk, 92x62 cm, yttermått inklusive ram: 106x77 cm
Margareta Adelborg, svensk tecknare och keramiker född 1918, död 2012.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 augusti 2025
kl 19:46:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/8 19:41:37
1
Vinnande bud
25/8 19:43:34
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Margareta Adelborg
Margareta Adelborg, svensk tecknare och keramiker född 1918, död 2012.
Läs mer om Margareta Adelborg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: komposition margareta adelborg olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55
-
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18
-
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45
*
Margareta Adelborg
Margareta Adelborg, svensk tecknare och keramiker född 1918, död 2012.
Läs mer om Margareta Adelborg
nr 1718 7027
Margareta Adelborg
(1918-2012), Sverige
Oljemålning, Margareta Adelborg (1918-2012), komposition. Signerad, daterad 1988-93, "Stenarna - tala". Olja på duk, 92x62 cm, yttermått inklusive ram: 106x77 cm
Margareta Adelborg, svensk tecknare och keramiker född 1918, död 2012.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 25 augusti 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/8 19:41:37 | 1 | Vinnande bud |
| 25/8 19:43:34 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Margareta Adelborg
Margareta Adelborg, svensk tecknare och keramiker född 1918, död 2012.Läs mer om Margareta Adelborg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: komposition margareta adelborg olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55 -
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18 -
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45



